VISION FILM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. (dawniej: VISION FILM DISTRIBUTION Sp. z o. o.) istnieje od 1991 roku i prowadzi działalność w dziedzinie dystrybucji kinowej, DVD i licencji telewizyjnych oraz produkcji filmowej, jak również w zakresie budowy obiektów o funkcji kultury (multipleksy, wielofunkcyjny budynek w Warszawie przy ulicy Zajączkowskiej). Działając jedynie w oparciu o polski kapitał firma systematycznie wzmacniała swoją pozycję stając się w rezultacie najlepszym dystrybutorem niezależnym na polskim rynku. Swe sukcesy firma zawdzięcza konsekwentnie realizowanej strategii zakupów, aktywnej promocji oraz dynamicznej i elastycznej strukturze organizacyjnej. 28 września 2007 firma została przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną . W związku ze zmianą formy prawnej, uległa zmianie nazwa firmy na Vision Film Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.
I. Dystrybucja filmów kinowych
Propozycja repertuarowa firmy VISION zaspokaja różnorodne gusty polskiej publiczności, a walory artystyczne produktu spotykają się z uznaniem krytyki.
1. Kino artystyczne
Firma zdobyła uznanie dzięki popularyzowaniu artystycznych osiągnięć kina europejskiego i amerykańskiego wprowadzając na ekrany polskich kin takie obrazy jak: "BLASK" (Oscar za główną rolę męską dla Geoffreya Rusha), "ŻYCIE JEST PIĘKNE" (LA VITA E BELLA, Grand Prix w Cannes '98, 3 Oscary), "WBREW REGUŁOM" (Oscar za scenariusz adaptowany i za drugoplanową rolę męską dla Michaela Caine'a), "GOSFORD PARK" (Oscar za scenariusz, Złoty Glob za reżyserię dla Roberta Altmana), "CZEKAJąC NA WYROK" (Oscar za najlepszą rolę żeńską dla Halle Berry), "ADAPTACJA", "SYLVIA", "DZIEŃ śWIRA" (Złote Lwy na FPFF w Gdyni), "PRĘGI" (Złote Lwy na FPFF w Gdyni), "WSZYSCY JESTEśMY CHRYSTUSAMI" (Nagroda za reżyserię oraz Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na FPFF w Gdyni) a ostatnio "MALOWANY WELON" (Złoty Glob za najlepsza muzykę).
2. Kino komercyjne
Obok kina artystycznego znaczącą część naszej oferty kinowej stanowią polskie i światowe superprodukcje oraz wysokobudżetowe filmy amerykańskie. Pierwszym spektakularnym sukcesem firmy była dystrybucja w roku 1995 filmu "GWIEZDNE WROTA". W kolejnych latach przyszły sukcesy takich filmów jak "LEON-ZAWODOWIEC", "SARA", nagrodzony 9 Oscarami "ANGIELSKI PACJENT", "EVITA", "PIąTY ELEMENT", "DEMONY WOJNY WG GOI", "SIEDEM LAT W TYBECIE", "FUKS", "ŻYCIE JEST PIĘKNE", arcydzieła Andrzeja Wajdy "PAN TADEUSZ", którego dystrybucja była największym dotychczas sukcesem VISION (film obejrzało ponad 6 mln widzów), a także superprodukcja dla młodych widzów "W PUSTYNI I W PUSZCZY" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza, która zgromadziła w kinach 2,2 mln widzów. Kolejne sukcesy to "ZEMSTA" w reżyserii Andrzeja Wajdy (2 mln. widzów), "SUPERPRODUKCJA" Juliusza Machulskiego i największy film w historii chińskiej kinematografii "HERO". Ostatnim największym hitem kinowym była komedia Jacka Bromskiego "U PANA BOGA W OGRÓDKU", będąca kontynuacją przeboju "U PANA BOGA Z PIECEM".
II. Produkcja filmów
W roku 1996 VISION rozpoczął filmem "SARA" (reż. Maciej |lesicki) działalność na polu produkcji filmowej. W kolejnych latach VISION wziął udział w produkcji ponad 20 filmów. Do najważniejszych zaliczyć należy takie tytuły jak: "DEMONY WOJNY WG GOI" (reż. Władysław Pasikowski), ekranizacja arcydzieła Adama Mickiewicza "PAN TADEUSZ" w reżyserii Andrzeja Wajdy, "PRAWO OJCA" (reż. Marek Kondrat), "PIERWSZY MILION" (reż. Waldemar Dziki), "AJLAWJU" (reż. Marek Koterski), "FUKS" (reż. Maciej Dutkiewicz) superprodukcja dla młodych widzów "W PUSTYNI I W PUSZCZY" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza (reż. Gavin Hood), a także "REQUIEM" (reż. Witold Leszczyński) oraz ekranizacja prozy Andrzeja Sapkowskiego "WIEDŹMIN". W ostatnich latach z udziałem VISION zrealizowano następujące filmy: "DZIEŃ śWIRA" (reż. Marek Koterski), "KARIERA NIKOSIA DYZMY" (reż. Jacek Bromski, wyst. Cezary Pazura), "ZEMSTA" Andrzeja Wajdy, "SUPERPRODUKCJA" (reż. Juliusz Machulski), obsypane nagrodami "PRĘGI" w reżyserii Magdaleny Piekorz, znakomicie przyjęty przez publiczność i krytykę film Marka Koterskiego "WSZYSCY JESTEśMY CHRYSTUSAMI" (ponad 200 tys. widzów) i ostatnie filmy Jacka Bromskiego "KOCHANKOWIE ROKU TYGRYSA" oraz "U PANA BOGA W OGRÓDKU".
Najnowszy tytuł produkowany przez VISION to horror GRZEGORZA KUCZERISZKI pod roboczym tytułem "PORA MROKU", w którym w rolach głównych występują m.in.: Natalia Rybicka, Jan Wieczorkowski i Kuba Wesołowski. Inne filmy współprodukowane przez Vision to "JAK ŻYĆ" Szymona Jakubowskiego - komedia obyczajowa z Anną Cieślak w roli głównej, film Janusza Morgensterna "LEPSZE ZŁO" oraz film Łukasza Barczyka "Nieruchomy poruszyciel".
III. Dystrybucja filmów video
Dynamiczne działania w dziedzinie dystrybucji filmów video pozwoliły firmie VISION zdobyć silną pozycję na rynku. Znalazło to odzwierciedlenie w licznych nagrodach i wyróżnieniach.
Od kilku ostatnich lat VISION niezmiennie zajmuje pozycję jednego z wiodących dystrybutorów płyt DVD na polskim rynku. Od roku 2003 VISION sukcesywnie wprowadza na rynek najznakomitsze filmy pod znakiem QDVD oraz LEGENDY KINA. Dotąd ukazały się m.in. TERMINATOR 2, RAMBO, NIEśMIERTELNY, AUTOSTOPOWICZ, NAGI INSTYNKT, PIĘKNOśĆ DNIA, POGARDA, DO UTRATY TCHU, SERPICO, DELICATESSEN i wiele innych.
VISION jest także pionierem w zakresie dystrybucji kina azjatyckiego w Polsce. Pod nazwą Anime Gate VISION wydaje na DVD najciekawsze propozycje twórców japońskiej animacji zwanej anime (takie tytułu jak "APPLESEED" - dystrybuowany także w kinach, "RUSHUNA", "OKRĘT PODWODNY 707" i inne), a także obrazy będące połączeniem różnych technik filmowych jak "CASSHERN" czy "DEVILMAN". VISION wydaje na płytach również azjatyckie kino realizowane tradycyjną techniką filmową np. wojenny film "YAMATO" czy samurajskie kino akcji "AZUMI" i "AZUMI 2"/
IV. Sprzedaż licencji telewizyjnych
W ramach długofalowej strategii firmy, prowadzimy działalność w dziedzinie sprzedaży licencji telewizyjnych. Naszymi stałymi klientami są takie telewizje, jak Canal + Poland, HBO Poland, największe stacje kablowe, jak również Telewizja Polska S.A. i stacje komercyjne.
V. Budowa multipleksów
VISION prowadzi również działalność w zakresie budowy kin - multipleksów. W 2001 firma Vision oddała w użytkowanie multipleks "Krewetka" w Gdańsku. Obiekt posiada 2100 miejsc siedzących i wyposażony jest w najnowocześniejsze systemy odtwarzania dźwięku i obrazu. Kolejnym obiektem jest 8 salowy multipleks "Wolność" w Częstochowie.
VI. Nowa inwestycja - Budynek wielofunkcyjny o dominującej funkcji kultury.
VISION przystąpiło do realizacji swojej nowej inwestycji, którą jest nowoczesny budynek wielofunkcyjny o dominującej funkcji kultury u zbiegu ulic Zajączkowskiej, Spacerowej i Belwederskiej w Warszawie. Budynek będzie nową siedzibą VISION, ale biura zajmować będą tylko część jego powierzchni. Głównym celem jego twórców jest bowiem stworzenie miejsca, w którym dominować będzie sztuka, miejsca przyjaznego mieszkańcom miasta, które wzbogaci nie tylko architektoniczny, ale także kulturalny pejzaż stolicy. Nowy budynek o zwartej bryle i nowoczesnej architekturze będzie miał 4 piętra i antresolę. Na jego terenie mieścić się będą m.in. największa w Warszawie prywatna galeria sztuki nowoczesnej, "Muzeum Wyobraźni" czyli stała ekspozycja obrazów Tomasza Sętowskiego, klub muzyczny z restauracją oraz sala kinowa na 120 miejsc. Część pomieszczeń zostanie udostępniona Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Koszt realizacji budynku zamknie się w kwocie 50 milionów złotych.